awaria na drodze

Awaria na drodze, zasady postępowania

Awaria samochodu, jest to rzecz, która przydarzy się każdemu kierowcy. Przy współczesnej motoryzacji, nie ma samochodów, które by się nie psuły.

Dlatego jeśli będziesz przestrzegał podstawowych zasad, nie narazisz się na dodatkowe koszta związane z awarią Twojego samochodu.

Bezpieczeństwo

Pierwszą i podstawową rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest to zapewnienie bezpieczeństwa sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. W jaki sposób zabezpieczyć pojazd ? W zależności od miejsca, w jakim Twój pojazd uległ awarii, to powinieneś zachować szczególną ostrożność.

Gdy nasz pojazd jest w ruchu, to już na tym etapie powinieneś rozpocząć zatrzymanie pojazdu i zjazd na pas awaryjny lub pobocze. W przypadku, gdy awaria nastąpiła w trakcie postoju, to powinniśmy z pomocą innych przestawić nasz samochód tak, aby nie zagrażał on bezpieczeństwu.

Punkt 1: Jeśli zauważysz w trakcie jazdy, że Twój pojazd uległ awarii i za chwilę się zatrzyma, to włącz światła awaryjne i wykorzystaj prędkość pojazdu do zajazdu na pas awaryjny lub pobocze, nie zatrzymuj się na pasie do jazdy, jest to bardzo niebezpieczne.

Punkt 2: Podejmij jedną próbę ponownego uruchomienia pojazdu, jeśli pojazd nie zapali, to nie próbuj ponownie, możesz uszkodzić w ten sposób rozrusznik, co narazi cię na dodatkowe koszta.

Punkt 3: Opuść bezpiecznie pojazd i ustaw trójkąt ostrzegawczy w odległości:
Autostrada lub droga ekspresowa - 100 m za pojazdem.
Poza terenem zabudowanym - 30 - 50 m za pojazdem
Teren zabudowany - bezpośrednio za pojazdem lub na pojeździe

Punkt 4: Wróć do pojazdu i zadzwoń po pomoc drogową, swoją lokalizację podaj na podstawie map lub zobacz, przy jakim słupku drogowym się znajdujesz.

Punkt 5: Oczekuj na przyjazd pomocy drogowej.