Pożar samochodu

Co robić kiedy nasz samochód zapali się podczas jazdy

Pożar samochodu to jedna z najbardziej pechowych rzeczy, które mogą przytrafić się naszemu samochodowi. Pojawia się więc pytanie, co zrobić podczas pożaru samochodu, aby ograniczyć szkody oraz być bezpiecznym.

Kiedy z naszego samochodu zaczyna wydobywać się czarny dym prawdopodobnie oznacza to, że do szło do pożaru. W takim przypadku należy natychmiast zatrzymać i zgasić pojazd.

W jakim miejscu zatrzymać pojazd ?

Samochód zatrzymujemy w miejscu, tak aby stał on z dala od budynków i innych samochodów, na otwartej przestrzeni. Pozostawienie takiego auta przy innych obiektach, może doprowadzić do większych pożarów.

Zasady rekomendowane przez strażaków

W zależności od tego, w jakim stopniu zapaliło się nasze auto możemy podjąć próbę ugaszenia go - jednak jeśli nie czujemy się na siłach i nie znamy obsługi gaśnicy, to odpuśćmy. Oczywiście im wcześniej rozpoczniemy gaszenie, tym lepiej. Pamiętajmy, że nie musimy tego robić, próba otwarcia maski, sprawia, że do silnika dostaje się więcej powietrza, przez to możemy wzniecić większy ogień.

Kiedy nie mamy możliwości ugaszenia samochodu:
1. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu i zgaś go.
2. Zamknij wszystkie okna w pojeździe (zatrzymujemy dopływ tlenu).
3. Zabierz cenne rzeczy i opuść pojazd, zamknij również drzwi.
4. Oddal się, w miarę możliwości zabezpiecz miejsce i wezwij straż pożarną.

Kiedy chcemy podjąć próbę gaszenia auta:
1. Zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu i zgaś go.
2. Zamknij wszystkie okna w pojeździe (zatrzymujemy dopływ tlenu) oraz otwórz maskę.
3. Zabierz cenne rzeczy i opuść pojazd, zamknij również drzwi.
4. Oddal się, w miarę możliwości zabezpiecz miejsce i wezwij straż pożarną.
5. Oceń czy maska pojazdu jest gorąca (możesz polać ją wodą, lub zobaczyć, czy nie odchodzi farma).
6. Jeśli maska samochodu jest zimna, to podnieś ją delikatnie do góry, tak aby zostawić miejsce na lancę gaśnicy.
7. Przez małą szparę spróbuj podjąć próbę ugaszenia samochodu.

Kiedy auto pali się dużym płomieniem - próba ugaszenia takiego pożaru jedną gaśnicą samochodową jest niemal niemożliwa, w takim przypadku należy zebrać kilka gaśnic samochodowych (kierowcy na pewno będą chętni do pomocy) i podjąć próbę użycia kilku gaśnic w jednym momencie.

Pamiętajmy, że najważniejsze w tym przypadku jest zdrowie własne i pasażerów, lepiej jest odpuścić niż podejmować heroiczne próby gaszenia, jeśli nie mamy o tym pojęcia, to nie róbmy tego - zwykle po każdym pożarze samochód nadaje się do kasacji. Samochód możemy kupić nowy, a zdrowie jest zawsze jedno, gaszenie pożaru pozostawy straży pożarnej.